Badanie rezonansem magnetycznym jest jednym z podstawowych dla diagnostyki różnych problemów ze zdrowiem, w tym także szumów usznych. Jest niegroźne dla zdrowia i stanowi bardzo ważną część całego procesu poszukiwania przyczyny szumów usznych. Niestety jest badaniem drogim, na które długo się czeka.
1. Co to jest badanie Rezonansem Magnetycznym (MRI)?
To najbardziej dokładne z badań obrazowych, które umożliwia analizę i znalezienie ewentualnych zmian chorobowych w różnych fragmentach ludzkiego ciała. Polega na wykorzystaniu indukcji pola magnetycznego, w celu uzyskania obrazu badanego organu. Zalicza się do badań nieinwazyjnych i nieszkodliwych dla zdrowia.
2. Jakie jest zastosowanie Rezonansu dla diagnostyki szumów usznych?
Rezonans pozwala na wykrycie zmian w mózgu, np. guzów, uszkodzeń, zmian zapalnych, a nawet funkcjonowania tkanek i przepływu krwi. Wszystkie te elementy mogą być odpowiedzialne za powstawanie szumów usznych.
Badanie Rezonansem jest podstawowym narzędziem diagnostycznym w neurologii i pozwala na wykrycie wielu chorób, których skutkiem może być szumy. Pozwala przede wszystkim na wykrycie bardzo groźnych dla zdrowia nowotworów mózgu (które odpowiadają za około 1% wszystkich szumów usznych) oraz stwardnienia rozsianego.
3. Jakie są rodzaje rezonansu magnetycznego?
Istnieje kilka odmian rezonansu:
- MRI – podstawowy rezonans, pozwala na wykrycie guzów, zmian w mózgu. Umożliwia podjęcie decyzji o dalszej diagnostyce, niekiedy bezpośrednio wskazuje przyczyny choroby. Podstawowe badanie neurologiczne, standard współczesnej medycyny. Tym rezonansem bada się nie tylko mózg, ale także kręgosłup i narządy w ciele człowieka.
Przykładowy fragment obrazu uzyskanego dzięki MRI:
- fRMI – funkcjonalny rezonans magnetyczny, badanie to pozwala na ocenę funkcjonowania poszczególnych części mózgu min. poprzez badanie wzrostu przepływu krwi i utlenienia różnych części. W przeciwieństwie do zwykłego MRI nie tworzy obrazu tkanek, ale rejestruje zmienność aktywności mózgu. Pozwala diagnozować patologie w działaniu układu nerwowego.
- Angio-MR – ta odmiana pozwala na ocenę funkcjonowania naczyń krwionośnych w mózgu człowieka. Służy do oceny występowania ewentualnych konfliktów nerwowo-naczyniowych, które mogą być przyczyną szumu usznego.
Przykładowy fragment obrazu uzyskanego dzięki Angio-MR
- Badanie MRI z kontrastem – polega na podaniu dożylnie środa kontrastującego, co jest możliwe w badaniu MRI i Angio-MR i pozwala na lepsze uwidocznienie i wyostrzenie badanych fragmentów mózgu.
Warto wiedzieć, że rezonanse różnią się między sobą także dokładnością badania, którą mierzy się w teslach (jednostka indukcji magnetycznej):
- Do 1,5 Tesli – standardowy rezonans. Pozwala na wykrycie większości patologii i chorób. Dostępny w większości polskich szpitali z oddziałem neurologicznym.
- 3 Tesle – specjalistyczny rezonans, dostępny tylko w wybranych szpitalach w Polsce. Pozwala na dokładne zobrazowanie zmian i często weryfikację ustaleń rezonansu 1,5 tesli.
- Powyżej 3 Tesli – wysoce specjalistyczny rezonans, bardzo rzadko dostępny. W Polsce sporadycznie. Najdokładniejsza metoda badania.
4. Jak przebiega badanie Rezonansem Magnetycznym?
Badanie rezonansem magnetycznym jest dość długie – trwa nawet kilkadziesiąt minut. Pacjent kładzie się na wysuwanym materacu. Wybrana część ciała jest usztywniana, aby pozostała w bezruchu (w przypadku badania szumów usznych usztywnia się głowę lub szyję). Osoba badana otrzymuje też zatyczki do uszu (stopery), ponieważ rezonans jest bardzo głośny i mogłoby dojść do uszkodzenia słuchu. Następnie materac wsuwa się do wewnątrz aparatury. Pacjentowi nie wolno się poruszać. Jeżeli lekarz uzna to za konieczne, może w trakcie badania wysunąć pacjenta i podać mu dożylnie środek kontrastujący, po czym pacjent wraca na do środka w celu dokończenia badania (kontrast podaje się najwyżej kilka minut przed końcem badania). Po zakończeniu badania pacjent może od razu wrócić do normalnego funkcjonowania. Wynik w przypadku pobytu w szpitalu, dostępny jest nawet w ciągu 1-2 dni, a dla pozostałych po okołu 1-2 tygodniach.
Przykładowa aparatura do wykonania badania rezonansu magnetycznego.
Badanie nie może zostać wykonane u osób, które posiadają wszczepione metalowe elementy w ciele. Problem stanowią także pacjenci z klaustrofobią, gdyż przestrzeń w rezonansie jest bardzo ograniczona. Z tego powodu często montuje się lustra, które umożliwiają pacjentowi widoczność technika wykonującego badanie, co pomaga zachować spokój. W skrajnych przypadkach, podaje się leki uspokajające, które umożliwiają wykonanie badania nawet u bardzo wrażliwych pacjentów.
5. Czy badanie Rezonansem jest bezpieczne?
W przeciwieństwie do badania rentgenowskim lub tomografii komputerowej, rezonans jest w 100% bezpieczny, ponieważ wykorzystuje nieszkodliwe dla zdrowia człowieka, pole magnetyczne. Można wykonywać je wielokrotnie bez żadnego zagrożenia dla zdrowia.
Jedyne zagrożenie wiąże się z podaniem środka kontrastującego, na które bardzo mała liczba osób może być uczulona. Ryzyko to jest jednak niewielkie.
6. Koszty, NFZ, czas oczekiwania.
Badanie rezonansem magnetycznym jest refundowane w ramach NFZ, ale kolejka oczekiwania w trybie nieszpitalnym wynosi nawet rok, a w niektórych miejscach nawet więcej – nawet jeżeli mamy wykonać to badania na „cito”.
Badanie jest wykonywane prywatnie, ceny są różne, z reguły w przedziale 500-1000 zł, koszt jest wyższy, jeżeli konieczne jest podanie środka kontrastującego. Czas oczekiwania na badanie prywatnie z reguły nie przekracza dwóch tygodni.
Rezonans można wykonać od ręki i za darmo, jeżeli jest się pacjentem szpitala. Czas oczekiwania na takie badanie podczas pobytu na oddziale neurologicznym to zwykle nie więcej niż 1-2 dni. Położenie się w szpitalu (oczywiście w uzasadnionym przypadku) jest najlepszym rozwiązaniem w nagłych przypadkach, kiedy nie można czekać, a nie mamy pieniędzy na prywatne wykonanie badania.
Czy ty wogóle odwiedzasz tę stronę, drogi administratorze ?
Wystarczy napisać maila na kontakt@tinnitus24.pl